ІІ Міжнародний бізнес-форум «ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ» підсумки
27 березня 2009 року Київським національним торговельно-економічним університетом, Інститутом вищої кваліфікації КНТЕУ спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань науки і освіти, Міністерством освіти і науки України, Міністерством промислової політики України, Інститутом економіки і прогнозування НАН України, Торговим відділом Посольства В’єтнаму в Україні, Державною академією статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Державним інститутом інтелектуальної власності, Державним агентством України з інвестицій та інновацій, Українською асоціацією бізнес-інкубаторів та інноваційних центрів, Компанією Нокіа Сіменс Нет Воркс Україна проведено ІІ Міжнародний бізнес-форум „Проблеми та перспективи розвитку інноваційної діяльності в Україні”.
У роботі бізнес-форуму взяли участь близько 70 учасників, з них представники бізнесу (керівники підприємств сфери малого та середнього бізнесу), органів державної влади (керівники департаментів, що опікуються питаннями інноваційного розвитку), громадських організацій (керівники економічних фондацій, кредитних спілок тощо), науковці, що працюють над програмами підготовки фахівців з управління інноваційною діяльністю, що свідчить про високу зацікавленість у прискоренні розвитку інноваційної діяльності в
Україні, у т.ч. завдяки підготовці висококваліфікованих фахівців для цієї сфери.
Пленарну частину форуму відкрила проректор з наукової та інноваційної діяльності Київського національного торговельно-економічного університету, доктор технічних наук, професор Притульська Наталія Володимирівна, яка у вітальній промові, вказала на виключну важливість консолідації інтелектуальних ресурсів для прискорення інноваційного розвитку країни, створення координаційної сфери для ефективного управління інноваційною діяльністю в Україні. Про стан та проблеми державного регулювання інноваційної діяльності поінформував присутніх директор департаменту інновацій та трансферу технологій Міністерства освіти і науки України Шовкалюк Віктор Степанович. Заступник голови Державного агентства України з інвестицій та інновацій Савченко Ян Олексійович зупинився на питанні розробки та реалізації державних цільових програм та пріоритетних напрямах інноваційної діяльності в Україні. Про соціально-економічне значення інтелектуальної власності в інноваційній економіці доповів головний консультант Верховної Ради України з питань науки і освіти Андрощук Геннадій Олександрович. Професор Федулова Любов Іванівна, завідувач відділу технологічного прогнозування та інноваційної політики Інституту економіки та прогнозування НАН України, наголосила на важливості створення технологічних платформ як інструменту реалізації антикризової стратегії в Україні. Професор Володін Сергій Анатолійович, генеральний директор Інституту інноваційного провайдингу УААН ознайомив присутніх з прикладами синергії науки, освіти та бізнесу за системою інноваційного провайдингу. Великий інтерес викликала доповідь Соловйова В’ячеслава Павловича, заступника директора Центру досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки
імені Г.М. Доброва НАН України про сутність державно-приватних партнерських відносин у сфері інноваційної діяльності. Професор Цибульов Павло Миколайович, перший проректор Державного інституту інтелектуальної власності, загострив увагу на існуючих бар’єрах на шляху комерціалізації результатів наукових досліджень в Україні.
імені Г.М. Доброва НАН України про сутність державно-приватних партнерських відносин у сфері інноваційної діяльності. Професор Цибульов Павло Миколайович, перший проректор Державного інституту інтелектуальної власності, загострив увагу на існуючих бар’єрах на шляху комерціалізації результатів наукових досліджень в Україні.
Протягом роботи бізнес-форуму учасники обмінювалися досвідом та активно обговорювали проблеми та перспективи розвитку інноваційної діяльності в Україні. Зокрема учасники бізнес-форуму констатували таке: інноваційна спрямованість держави є важливим фактором її міжнародної конкурентоспроможності. Водночас:
- потребують подальшого розвитку концептуальні засади державної науково-технічної та інноваційної політики;
- не отримала достатнього розвитку діяльність з надання консалтингових, інформаційних, фінансових та інших послуг учасникам інноваційного процесу;
- недостатньою є організаційна та фінансова підтримка інноваційної діяльності;
- не використаний потенціал ВНЗ у формуванні національної інноваційної системи.
За результатами роботи бізнес-форуму учасники вирішили:
1. Пропонувати створити Консорціум з розвитку інноваційної діяльності в Україніз метою сприяння формуванню умов для співробітництва, консолідації інтелектуальних ресурсів для прискорення інноваційного розвитку України, координації доробок в інноваційній сфері та забезпечення цього процесу висококваліфікованими кадрами, поширенню передового досвіду, привернення уваги до піднятих проблем підприємців, інвесторів, влади, ЗМІ.
2. Пропонувати Міністерству освіти і науки України, Державному департаменту з інновацій та трансферу технологій:
2.1. Підтримувати наукові дослідження у ВНЗ в галузі інноваційної діяльності.
2.2. Організовувати конкурс серед науковців на найкращі інноваційні проекти в різних галузях національної економіки.
2.3. Стимулювати видання навчально-методичної та наукової літератури, необхідної для підготовки кваліфікованих фахівців з управління інноваційною діяльністю.
2.4. Поліпшити взаємодію між вищими навчальними закладами, науковими установами НАН України та галузевих академій наук.
2.5. Вжити додаткових заходів для розвитку інноваційної інфраструктури вищих навчальних закладів як основного елементу інноваційної системи.
3. Пропонувати ВНЗ об’єднати зусилля щодо вирішення таких питань:
- узгодження спільних цілей і завдань, обміну досвідом, кооперації, обміну викладачами;
- створення бази даних інноваційних проектів, що пропонуються у ВНЗ України та академічними науковими установами до впровадження;
- започаткування конкурсів кращих проектів;
- забезпечення підтримки кращих студентів/слухачів-новаторів та інноваторів у вигляді стипендій, бізнес-премій від інноваційних бізнес-компаній;
- створення бази даних інноваційних компаній з метою організації проходження студентами практик, стажування, у т.ч. за кордоном;
- створення експериментальної бази для підготовки та підвищення кваліфікації фахівців з управління інноваціями;
- продовжити практику проведення конференцій, семінарів, круглих столів, бізнес-форумів з проблем підготовки фахівців з управління інноваційною діяльністю.
4. Пропонувати представникам бізнесу, інноваційним підприємствам,які зацікавлені в інноваційному розвитку своїх компаній і забезпеченні їх кваліфікованими кадрами:
1. Підтримати запровадження конкурсу на кращі інноваційні проекти.
2. Започаткувати іменні стипендії від компаній, гранти, премії кращим студентам.
3. Надати можливість проходити практику, стажування для студентів/слухачів-інноваторів.
Організатори вдячні учасникам бізнес-форуму за плідну співпрацю та бажають успіху і натхнення у їхній діяльності.